Mod: UK1494W23K4005-1
Art: SWEATERS
COD: K1800
composition: 100% Wool
drop: -
style: Polo
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton
-65%
Kiton Men's Blue 14-Micron Wool Polo Sweater - Italian Made—
Description
Kiton Dark Blue Wool Polo Sweater - Italian Luxury Knitwear
Key Features:
  • 100% ultra-fine 14-micron wool construction
  • Classic buttoned polo collar design
  • Tailored fit for sophisticated silhouette
  • Solid dark blue colorway
  • 100% handmade Italian craftsmanship
  • Textured knit pattern
  • Lightweight yet warm comfort
Styling Versatility
style sweater polo
details -
approximate measures shoulders total length chest sleeve length
48 eu 16" 25.75" 20.5" 25.5"
50 eu 16.5" 27" 22" 25.5"
52 eu 17.5" 27.25" 22.5" 26"
54 eu 18" 28.5" 23" 26"
56 eu 18.5" 29" 23.5" 26.75"
58 eu 19" 29.5" 24" 26.75"
Mod: UK1494W23K4005-1
Art: SWEATERS
COD: K1800
composition: 100% Wool
drop: -
style: Polo
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Premium Handmade Cotton Dress Shirt Beige Regular Fit Italy
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Premium Cotton Dress Shirt - Light Blue White Striped Italian
NEW
Kiton Black Cotton Dress Shirt - Handmade Italian Regular Fit
-65%NEW
Kiton White Cotton Dress Shirt - Handmade Italian Regular Fit
NEW
Kiton Premium Blue Cotton Dress Shirt - Italian Made
Kiton Red Cotton Cashmere Shirt - Italian Handmade Regular Fit
Kiton Premium Blue Cotton Shirt - Italian Handmade Men's Dress Shirt
-65%NEW
Kiton Premium Gray Leather Suede Italian Handmade Dress Shoes
-65%NEW
Kiton Premium Brown Wool Full Zip Sweater Diamante Blu Details
-65%NEW