Mod: UMC021S0662102000
Art: Coats
COD: K5482
composition: 71% Wool 15% Silk 14% Linen
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Kiton Reversible Wool Silk Linen Coat Green Blue Made in Italy—
Description
Kiton Reversible Coat in Green and Denim Blue
Two-Sided Design
Premium Materials and Construction
Design Details
Versatile Styling Options
Specifications
style reverse coat
lining no
vented no
Size Guide
approximate measures shoulders total length chest (armpit to armpit) sleeve length
s 18.25" 27" 21" 25"
m 19.25" 28" 21.5" 26"
l 20" 28.5" 23" 26.5"
xl 20.5" 29" 23.5" 27"
2xl 21" 30" 24.5" 28"
Mod: UMC021S0662102000
Art: Coats
COD: K5482
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade