Mod: UPKN030XC100206001
Art: PANTS
COD: K3723A
composition: 98% Cotton 2% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton KNT
-65%
Kiton KNT Red Velvet Cargo Pants - Italian Cotton Elastane—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton KNT Red Velvet Cargo Pants - Italian Luxury Menswear
Construction & Materials
Sizing & Fit Details
style velvet cargo pants-zipper fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN030XC100206001
Art: PANTS
COD: K3723A
composition: 98% Cotton 2% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade