Mod: UPKN023K0189F10001
Art: PANTS
COD: K3721
composition: 94% Cotton 5% Cashmere 1% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
brand: Kiton KNT
Select Color
Select Size
-65%
Kiton KNT Red Velvet Pants - Cotton Cashmere Blend Italian Tailored
Description
Kiton KNT Red Velvet Pants - Italian Handmade Luxury
Premium Italian Craftsmanship
Material and Construction
Versatile Styling Options
Sizing and Fit Details
style velvet pants-zipper fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN023K0189F10001
Art: PANTS
COD: K3721
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade