Mod: UGS0104K06S4205004
Art: BLAZERS
COD: KA676
composition: 100% Cotton
drop: R8
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton KNT
-65%
Kiton KNT Green Cotton Sweater Blazer - Handmade Italian Luxury—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton KNT Green Cotton Sweater Blazer - Italian Handcrafted Excellence
Technical Specifications
Style BLAZER-2 BUTTON
Drop R8 Lining No
Vented Double
Sleeve buttonholes Yes
Size Chart
Measures Shoulders Total length Chest (armpit to armpit) Sleeve length
46 EU 18" 27.5" 19" 24.5"
48 EU 18.25" 28.5" 20" 24.75"
50 EU 18.5" 29" 20.5" 25"
52 EU 18.5" 29" 21.5" 25"
54 EU 18.75" 29.25" 22.5" 25.25"
56 EU 20" 30" 23" 26"
58 EU 20.5" 30.25" 24" 26"
60 EU 20.75" 30.75" 23.75" 26.75"
Mod: UGS0104K06S4205004
Art: BLAZERS
COD: KA676
composition: 100% Cotton
drop: R8
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade