Mod: UPKN040K0702D01002-1
Art: JEANS
COD: K3854
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
brand: Kiton KNT
Kiton KNT Gray Cotton Polyester Cargo Jeans - Italian Crafted—
Description
Kiton KNT Gray Cotton Polyester Cargo Jeans
Construction and Materials
Design Features
Fit and Sizing
Versatility
style jeans-zipper fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN040K0702D01002-1
Art: JEANS
COD: K3854
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade