Mod: UPKN029K0702D03003-1
Art: JEANS
COD: K3851
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
brand: Kiton KNT
Kiton KNT Dark Gray Cotton Polyester Jeans - Italian Crafted—
Description
Kiton KNT Dark Gray Cotton Polyester Jeans
Construction and Materials
Design Details
Fit and Sizing
style jeans-buttons fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN029K0702D03003-1
Art: JEANS
COD: K3851
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade