Model: UPKN029XC100003009
Article: JEANS
Code: K3851A
Composition: 90% Cotton, 10% PE
Style: Regular
Pattern: Solid
Manufacturer: 100% Handmade
Made in: Italy
Brand: Kiton KNT
style jeans-buttons fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN029XC100003009
Art: JEANS
COD: K3851A
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
brand: Kiton KNT
Kiton KNT Dark Blue Cotton Polyester Jeans - Italian Luxury Denim—
Description
Kiton KNT Dark Blue Cotton Polyester Jeans
Italian Handmade Construction
Material Composition and Performance
Fit Specifications
Design Details
Technical Specifications
Model: UPKN029XC100003009
Article: JEANS
Code: K3851A
Manufacturer: 100% Handmade
Made in: Italy
style jeans-buttons fly
season 4 season
Mod: UPKN029XC100003009
Art: JEANS
COD: K3851A
composition: 90% Cotton 10% PE
drop: -
manufacturer: 100% Handmade