Mod: UPKN024K0371104001
Art: PANTS
COD: K3789
composition: 100% Wool
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
brand: Kiton KNT
Italian Manufacturing Heritage
Versatile Four-Season Wear
Kiton KNT Blue Wool Dress Pants - Italian Tailored Trousers—
Description
Kiton KNT Blue Wool Pants - Italian Craftsmanship
Premium Wool Construction
Tailored Fit Details
Sizing and Measurements
style pants-zipper fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN024K0371104001
Art: PANTS
COD: K3789
composition: 100% Wool
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade