Mod: UPKN024K037110400-1
Art: PANTS
COD: K3761
composition: 100% Wool
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton KNT
Kiton KNT Blue Wool Cargo Pants - Italian Handmade Luxury—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton KNT Blue Wool Cargo Pants
Premium Wool Construction
Functional Design Details
Italian Handmade Quality
Versatile Styling Options
Sizing and Fit Information
style cargo pants-zipper fly
season 4 season
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPKN024K037110400-1
Art: PANTS
COD: K3761
composition: 100% Wool
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade