Mod: UAS0105K06T7002000
Art: Suits
COD: K3180
composition: 65% Cotton 24% Cashmere 11% Silk
drop: R8
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton KNT
-65%
Kiton KNT Blue Textured Cotton Cashmere Silk 3-Button Suit—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton KNT Blue Textured Cotton Cashmere Silk Suit
style 3 buttons
details. -
lining full
vented double
drop r8
sleeve buttonholes yes
measures shoulders total length chest (armpit to armpit) sleeve length
46 eu 18.75" 29" 21.75" 25"
48 eu 19.25" 29.25" 22.25" 25.25"
50 eu 19.5" 29.5" 22.5" 25.5"
52 eu 19.75" 29.75" 22.75" 25.75"
54 eu 20" 30" 23" 26"
56 eu 20.25" 30.25" 23.25" 26.25"
58 eu 20.5" 30.5" 23.5" 26.5"
pants closure zipper fly
measures waist front rise leg opening
46 eu 20.25" 9.25" 7"
48 eu 20.75" 10" 7"
50 eu 21" 10" 7"
52 eu 21.25" 10.25" 7.25"
54 eu 21.5" 10.25" 7.25"
56 eu 21.75" 10.5" 7.5"
58 eu 22" 10.5" 7.5"
Mod: UAS0105K06T7002000
Art: Suits
COD: K3180
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton KNT
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Blazer - Italian Tailored Men's Sport Coat
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Wool Silk Linen Blazer - Italian Luxury
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Jacket - Cashmere Silk Linen Blazer
-65%NEW
Kiton Dark Gray Plaid Cashmere Blazer - Italian Luxury Menswear
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Smoking Blazer
-65%NEW
Kiton Multicolor Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Blue Wool 14 Micron Suit Smoking
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Blazer - Cashmere Wool Silk Linen Black
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Virgin Wool Silk Linen Blazer
-65%NEW