Mod: UMC031H0805255000
Art: OVERCOATS
COD: K348
composition: 100% Cotton 100% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Kiton Green Cotton Full Zip Sweater - Handmade Italian Knitwear—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Green Cotton Full Zip Sweater
Premium Italian Construction
Full Zip Design for Versatility
Transitional Season Essential
Precise Sizing and Measurements
style full zip
approximate measures shoulders total length chest (armpit to armpit) sleeve length
48 eu 19" 27" 22" 25.5"
50 eu 19.5" 27" 22.5" 25.5"
52 eu 19.75" 27.25" 23.5" 26"
54 eu 20.75" 28" 24" 26.5"
56 eu 21" 28" 25" 27"
58 eu 21.5" 28" 26" 27"
60 eu 22" 28.5" 26.5" 27.25"
Mod: UMC031H0805255000
Art: OVERCOATS
COD: K348
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Blazer - Italian Tailored Men's Sport Coat
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Wool Silk Linen Blazer - Italian Luxury
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Jacket - Cashmere Silk Linen Blazer
-65%NEW
Kiton Dark Gray Plaid Cashmere Blazer - Italian Luxury Menswear
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Smoking Blazer
-65%NEW
Kiton Multicolor Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Blue Wool 14 Micron Suit Smoking
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Blazer - Cashmere Wool Silk Linen Black
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Virgin Wool Silk Linen Blazer
-65%NEW