Model: UMC021K06S9911000 | Code: K475 | Season: FW2025
Mod. UMC021K06S9911000
Art. coat
Cod K475
Style -
Details SUMMER
Approximate Measures Shoulders Total length Chest Sleeve length
15 US 38 EU S 17.5" 30" 20.5" 25.5"
15.5 US 39 EU S 17.75" 31" 21" 25.5"
15.75 US 40 EU M 18" 31" 21.5" 25.75"
16 US 41 EU M 18.75" 31.5" 22.5" 26.25"
16 US 42 UE L 19" 31.75" 23" 26.5"
17 US 43 UE XL 19.5" 32" 23.5" 26.5"
17.5 US 44 UE XL 19.75" 32" 23.75" 26.75"
18 US 45 UE 2XL 20" 32" 24.5" 27.5"
18.5 US 46 UE 2XL 20.5" 32.5" 25" 27.5"
Kiton Reversible Cotton Coat Green - Magnetic Button Closure—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Green Cotton Reversible Coat with Magnetic Buttons
Reversible Design and Construction
Magnetic Button Closure System
Premium Cotton Fabric
Sizing and Fit Details
Seasonal Versatility
Mod. UMC021K06S9911000
Art. coat
Cod K475
Style -
Details SUMMER
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Blazer - Italian Tailored Men's Sport Coat
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Kiton Gray Cashmere Wool Silk Linen Blazer - Italian Luxury
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Jacket - Cashmere Silk Linen Blazer
-65%NEW
Kiton Dark Gray Plaid Cashmere Blazer - Italian Luxury Menswear
-65%NEW
Kiton Gray Silk Cashmere Smoking Blazer
-65%NEW
Kiton Multicolor Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Blue Wool 14 Micron Suit Smoking
-65%NEW
Kiton Houndstooth Smoking Blazer - Cashmere Wool Silk Linen Black
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Blazer
-65%NEW
Kiton Light Gray Cashmere Virgin Wool Silk Linen Blazer
-65%NEW