  • Model: UPNJSMJ07R590500E
Keywords: Kiton pants, blue cotton pants, cotton elastane trousers, luxury men's designer pants.
Style JEANS-ZIPPER FLY
Season 4 SEASON
Details -
Approximate Measures Waist Front rise Leg Opening Hips Thigh Inseam Outseam
32 US 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 US 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 US 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 US 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 US 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 US 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 US 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UPNJSMJ07R590500E
Art: PANTS
COD: KA264
composition: 97% Cotton 3% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Kiton Premium Blue Cotton Elastane Pants - Italian Handmade—
Description
Kiton Premium Blue Cotton Elastane Pants
Product Specifications:
  • Composition: 97% Cotton, 3% Elastane
  • Style: Regular fit with zipper fly
  • Pattern: Solid blue
  • Manufacturing: 100% Handmade in Italy
  • Season: 4 Season versatility
  • Model: UPNJSMJ07R590500E
Style JEANS-ZIPPER FLY
Season 4 SEASON
Details -
Mod: UPNJSMJ07R590500E
Art: PANTS
COD: KA264
composition: 97% Cotton 3% Ea
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade