style suite
details smoking
measures shoulders total length chest sleeve length
46 eu 17.25" 24.75" 20" 24.5"
48 eu 18.25" 25.25" 20.5" 25.5"
50 eu 18.5" 25.5" 21.5" 25.5"
52 eu 19" 26.25" 22" 25.75"
54 eu 19.5" 27.25" 23" 26.25"
56 eu 20.25" 27.25" 23.5" 26.25"
58 eu 21.25" 27.75" 24.75" 27"
pant style tracksuit
measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
46 eu 13"(18") 12" 7.5" 19.5" 9" 28" 39.75"
48 eu 14"(19") 12.5" 7.5" 20.75" 9.25" 28.25" 40"
50 eu 15"(20") 12.5" 7.75" 21" 9.25" 28.25" 40"
52 eu 15"(20") 13" 8" 22" 9.5" 29" 40.25"
54 eu 15.5"(20.5") 14" 8" 22.75" 9.5" 29" 40.25"
56 eu 16.5"(21.5") 13.5" 8.5" 23.5" 10" 29.5" 40.5"
58 eu 17"(22") 13.5" 8.5" 24.5" 10" 30" 41"
Mod: UA85K07N2908000
Art: SUITS
COD: K5470
composition: 100% Wool
drop: R9
style: Double Breasted
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Kiton Black Wool Smoking Suit - Italian Handmade Tuxedo—
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Black Wool Smoking Suit - Italian Craftsmanship
Construction and Design
Premium Wool Fabric
Italian Handmade Quality
Versatile Formal Wear
Specifications
style suite
details smoking
46 eu 17.25" 24.75" 20" 24.5"
50 eu 18.5" 25.5" 21.5" 25.5"
52 eu 19" 26.25" 22" 25.75"
54 eu 19.5" 27.25" 23" 26.25"
58 eu 21.25" 27.75" 24.75" 27"
pant style tracksuit
Mod: UA85K07N2908000
Art: SUITS
COD: K5470
composition: 100% Wool
drop: R9
style: Double Breasted
manufacturer: 100% Handmade