Mod. UK865W21K5000
Art. sweater
Cod. K1932
season winter
Approximate Measures Shoulders Total length Chest Sleeve length
S 18" 31" 20.5" 26"
M 18.5" 31" 21.25" 26.25"
L 19.25" 32" 22.5" 27"
XL 20" 32" 23.75" 27.5"
2XL 21" 32.5" 24.25" 27.5"
3XL 22" 33" 25" 28"
4XL 23" 33.5" 26" 28"
5XL 24" 34" 27" 29"
6XL 25" 34.5" 27.5" 29.5"
8XL 27" 36" 28.5" 31"
-65%
Kiton Premium Black 14 Micron Wool V-Neck Sweater Men's—
Description
Kiton Black 14 Micron Wool V-Neck Sweater
Key Features
  • 100% ultra-fine 14 micron wool construction
  • Classic v-neck design for versatile styling
  • Premium Italian craftsmanship by Kiton
  • Solid black colorway for wardrobe flexibility
  • Lightweight yet warm merino wool blend
  • Ideal for layering or standalone wear
Mod. UK865W21K5000
Art. sweater
Cod. K1932
season winter
S 18" 31" 20.5" 26"
M 18.5" 31" 21.25" 26.25"
L 19.25" 32" 22.5" 27"
XL 20" 32" 23.75" 27.5"
2XL 21" 32.5" 24.25" 27.5"
3XL 22" 33" 25" 28"
4XL 23" 33.5" 26" 28"
5XL 24" 34" 27" 29"
6XL 25" 34.5" 27.5" 29.5"
8XL 27" 36" 28.5" 31"