Mod: UK1372W23K5000-2
Art: SWEATERS
COD: K1596
composition: 80% Cashmere 20% Silk
drop: -
style: Polo
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
-65%
Kiton Luxury Black Cashmere Silk Polo Sweater - Made in Italy—
Description
Kiton Black Cashmere Silk Polo Sweater - Italian Luxury Knitwear
Key Features:
  • 80% Cashmere, 20% Silk composition
  • Classic polo collar design
  • Solid black colorway
  • 100% Handmade construction
  • Made in Italy
  • Available in sizes 48-58 EU
style sweater polo
details -
approximate measures shoulders total length chest sleeve length
48 eu 16" 25.75" 20.5" 25.5"
50 eu 16.5" 27" 22" 25.5"
52 eu 17.5" 27.25" 22.5" 26"
54 eu 18" 28.5" 23" 26"
56 eu 18.5" 29" 23.5" 26.75"
58 eu 19" 29.5" 24" 26.75"
Mod: UK1372W23K5000-2
Art: SWEATERS
COD: K1596
drop: -
style: Polo
manufacturer: 100% Handmade